Dom energooszczędny
Dom energooszczędny
Decydując się na budowę domu wiele czasu poświęcamy na rozważania na temat kosztów jakie musimy ponieść oraz nad tym jak będzie w ostateczności wyglądał. Nie można zapomnieć o innym niezwykle ważnym aspekcie – jak zmniejszyć koszty jego późniejszego użytkowania. Dzisiejszy wpis poświęcamy energooszczędności domu. Jakie działania podjąć i jakiego typu materiały najlepiej zastosować, aby zoptymalizować koszty eksploatacji.
Kluczowym zagadnieniem związanym z domem energooszczędnym jest ograniczenie strat ciepła. Newralgicznymi punktami w domu, przez które ucieka najwięcej ciepłego powietrza są ściany, dach, okna czy drzwi wejściowe. Nie bez znaczenia jest także kubatura budynku, im większy i im wyższe pomieszczenia, tym więcej energii trzeba zużyć na jego ogrzanie. W związku z tym należy przemyśleć i rozplanować działania dotyczące poszczególnych elementów projektu tak, by zminimalizować straty ciepła jak najbardziej.
Wybierając projekt domu, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Jeżeli zależy Wam na dużych oszczędnościach lepiej wybrać małą, i co równie istotne, raczej zwartą oraz możliwie prostą bryłę. Dom wzniesiony na planie prostokąta, piętrowy z poddaszem, o dachu, jedno- ewentualnie dwuspadowym, będzie najlepszym rozwiązaniem. Zaleca się zrezygnowanie z takich detali jak np. wykusze, bo choć podnoszą walory dekoracyjne domu, to przyczyniają się do dodatkowych strat ciepła.
Po dokładnym rozplanowaniu kształtu budynku i rozkładu pomieszczeń zwróćcie uwagę na technologię wznoszenia domu. Przez dach i ściany przenika duża ilość ciepła, dlatego tak ważne jest budowanie ścian z zachowaniem ich najważniejszych warstw - z izolacją na czele oraz jej grubością. Nie bez znaczenia jest także jakość wykorzystanych materiałów. Do ocieplenia budynków stosujemy wełnę mineralną lub styropian. Spośród wielu produktów świetnie sprawdzi się wełna kanuf bądź styropian grafitowy genderka. Grubość warstwy izolacyjnej powinna być znacząca. Standardem są wartości 12-15 cm, choć stosuje się również większe parametry - 20 cm. Natomiast jeszcze grubszą izolację wprowadza się przy dachach – 30 cm, ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry, więc jest to miejsce krytyczne.
Jeżeli chodzi o okna, należy zastanowić się nad ich ilością, powierzchnią oraz usytuowaniem np. czy znajdują się na ścianie północnej lub południowej. Przez większe okna ucieka więcej ciepła, więc im jest ich więcej i mają dużą powierzchnię, tym większe straty ciepła, zwłaszcza jeżeli usytuowane są od strony innej niż południowa. Naszymi sprzymierzeńcami przy budowie domu energooszczędnego są producenci okien. Nowoczesne technologie produkcji pozwalają uzyskać okna, które skutecznie zatrzymają ciepło w domu.
Poruszając temat domów energooszczędnych nie możemy nie wspomnieć o wentylacji mechanicznej. Ciepło możemy odzyskać wykorzystując rekuperator, który stanowi część strategiczną tego systemu i zaopatrzony jest w wymiennik. Uproszczony schemat działania wentylacji mechanicznej wygląda następująco: ciepłe powietrze wywiewane z pomieszczeń domu ogrzewa świeże, zimne powietrze pochodzące z zewnątrz. Dzięki temu „nowe” powietrze automatycznie ma dużo wyższą temperaturę i nie jest przeznaczana dodatkowa energia na jego ogrzanie, więc koszty ogrzewania zostają znacząco ograniczone.