Kiedy i dlaczego należy wykonać gruntowanie ścian
Kiedy i dlaczego należy wykonać gruntowanie ścian
Ten artykuł także chcielibyśmy poświęcić ścianom, a konkretnie opisać jak i dlaczego powinno się je gruntować. Opiszemy pokrótce dlaczego ta czynność jest tak ważna oraz jakich materiałów będziemy potrzebowali do wykonania tego zadania.
Po co gruntujemy ściany
Jest to czynność poprzedzająca malowanie i polega na nałożeniu farby podkładowej na powierzchnię ścian. Oznacza to wzmocnienie ściany i przygotowanie jej do nałożenia powłok malarskich. Celem tego działania jest:
- zmniejszenie lub wyrównanie chłonności ściany,
- wzmocnienie podłoża,
- ujednolicenie faktury podłoża,
- ułatwienie przyczepności farby nawierzchniowej,
- związanie luźnych cząstek znajdujących się w podłożu,
- zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej,
- utrudnienie rozwoju grzybów i pleśni.
Gruntowanie powinno być wykonywane przede wszystkim na nowych niemalowanych ścianach takich jak:
- nowe tynki gipsowe,
- nowe tynki mineralne,
- nowe gładzie gipsowe,
- niezaciągane płyty gipsowo- kartonowe.
W przypadku kiedy mamy do czynienia ze ścianami starymi, już malowanymi, gruntowanie powinno się odbyć na ścianach:
- w stanie deweloperskim,
- po zeskrobaniu starych powłok malarskich,
- z plamami lub zaciekami,
- na których powstały miejscowe poprawki lub były uzupełniane ubytki.
Jeśli ściany zostały wcześniej malowane farbami lateksowymi lub akrylowymi, a struktura ściany wygląda jednolicie, to taki zabieg może okazać się niekonieczny, a nawet niewskazany. Zagruntowanie takiej ściany może spowodować jej „zeszklenie” co utrudni nam nałożenie pierwszej warstwy farby i zmniejszy siłę krycia.
Jak sprawdzić czy gruntowanie jest potrzebne
Wystarczy wykonać mały test. Suchą dłonią pocieramy o ścianę. Jeśli na dłoni pozostanie biały osad oznacza to, że struktura ściany nie jest wystarczająco związana i należy ją zagruntować. W przypadku, gdy ręka będzie czysta możemy pominąć tą czynność.
Co może spowodować brak gruntowania
Zła ocena podłoża i nie zagruntowanie go wtedy, gdy tego wymaga, może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Przede wszystkim może ucierpieć na tym nasz portfel, ponieważ nasza praca zostanie podwojona. Brak gruntu w miejscach gdzie powinien być zastosowany może utrudnić malowanie oraz doprowadzić do:
- powstania przebarwień kolorystycznych,
- powstania pasów widocznych pod światło na malowanej powierzchni,
- słabej przyczepności farby i zrywania jej razem z taśmą malarską,
- pękania i łuszczenia się farby.
Jak gruntujemy
- Farbę gruntującą należy starannie wymieszać i ewentualnie lekko ją rozcieńczyć - to zależy od zaleceń producenta.
- Preparat aplikujemy na powierzchnię za pomocą pędzla lub wałka. Najczęściej stosuje się jedną warstwę gruntu. W przypadku, gdy mamy do czynienia z podłożem szczególnie chłonnym stosujemy dwie warstwy.
- Po zagruntowaniu musimy odczekać około 4 godz., aby móc malować ściany farbą nawierzchniową.
Gdzie i jaki grunt używamy
Grunt uniwersalny - może być w postaci koncentratu jest przeznaczony do gruntowania powierzchni chłonnych i porowatych. Nadaje się do ścian wewnętrznych jak i zewnętrznych. Taki preparat wzmacnia podłoże przeznaczone do położenia tapety czy kafelek, wpływa na poprawę przyczepności do podłoża.
Akrylowa biała farba gruntująca - jest przeznaczona do gruntowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Jest to farba wodorozcieńczalna, zmniejsza chłonność podłoża, poprawia przyczepność i zwiększa wydajność.
Emulsja gruntująca wykorzystasz ją do odświeżenia domowych ścian i sufitów, jak również zewnętrznych powierzchni. Produkt ten pozwoli na przygotowanie podłoża do malowania farbą. Skutecznie zakrywa poprzednią warstwę emulsji oraz zwiększa przyczepność nowej.